Site icon HANDCRAFTED HISTORY

Min första lajvpackning, eller hur du undviker att frysa när du sover

Jag började lajva när jag var 15-16 ungefär. På den tiden fanns inte internet och sociala medier på samma sätt som idag, utan jag upptäckte den lokala lajvföreningen genom en artikel i dagstidningen, anmälde mig genom att ringa arrangörerna och ställa tusen frågor, och tog (när tiden var inne) bussen till lajvet. Jag kommer särskilt ihåg packningen, som bestod av en filt och en mantel, ett fårskinn, en påse nötter, en flaska vatten, en matskål med sked och dräkten som jag åkte i. Alla som någon gång har åkt på medeltidslajv förstår storheten i att få med sig packningen på bussen, men inser nog också att jag frös och inte hade klarat mig utan fina arrangörer och medlajvare som tog hand om mig och lät mig sova närmast kaminen.

Nu har jag lajvat och åkt på event i ungefär 15 års tid, och lärt mig ett och annat om att packa, hålla värmen och sova gott på lajv. Det första jag lärde mig var att du behöver mycket mer packning än du tror. Det är mycket kallare och myggigare ute än man tänker sig när packningen bildar hög i hallen och funderingarna kommer om det verkligen behövs extra filtar? Ja, det gör det. Alltid.

Jag ska inte gå in på detaljerade berättelser om alla gånger jag frusit, utan vill istället dela med mig av några olika packningsalternativ för att sova bra på medeltids, fantasy och vikingalajv:

Scenario 1:

Du måste bära din packning skitlångt ut i skogen.

Packlista:

Packa i en stor fjällryggsäck eller liknande om du har, samt mat och småsaker i en till stor ryggsäck. Bär en på magen och en på ryggen. Filtar mm rullas ihop och spänns på ovanför ryggsäcken. Kompakt packning som sitter bra är lösningen. När du packat upp lägger du sedan ryggsäckarna längst ned mellan tältgolv och liggunderlag. Liggunderlag och skinnfäll skyddar dig från markkyla och fukt vilket är det som kyler mest, medan sovsäcken tar minimal plats, och i en filt syns den inte och blir inte fuktig.

Ett skogsläger, väl dolt med hjälp av dova färger och låga tält.

Scenario 2:

Du måste bära din packning skitlångt ut i skogen samt packa upp medan lajvet pågår.

Packlista:

Om du inte har någon lajvig väska så bygger du dig en bärsele/bärram av slanor eller tunt virke. En liggande triangel eller fyrkant som passar mot din ryggtavla blir grunden. Surra ihop med rep, och ta breda läder eller tygremmar till axelremmar. På bärramen kan du nu surra fast hoprullade filtar, skinn, liggunderlag och liknande. Ett par stora fässingar kan enkelt bäras över axlarna eller ryggen ovanpå ramen och axelremmarna och fyllas med mat, kläder och annat viktigt. Hoppla!

Ett annat alternativ är att sova i en hängmatta uppspänd mellan två träd. Det blir lätt kyligt i en sådan, så ligg på ett tjockt skinn och ta med en rejäl filt som skydd mot drag. Över hängmattan är ett regntåligt tyg uppspänt, både som skydd mot väder och för att dölja lägret. Det här var min sovplats ett år när vi spelade skogsfolk, och såhär i efterhand så undrar jag över högen med saker som ligger under sovplatsen. Är allt mitt? Hur fick jag med mig allt? (sovsaker, ett ombyte och mat + matsaker tar mer plats än man tror…)

Scenario 3:

Det kommer vara skiiitkallt på lajvet.

Packlista och tips:

 

Exit mobile version